به‌روز شده در: ۲۷ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۰
کد خبر: ۴۸۶۵۲
|
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۶
نماینده تشکل‌های محیط‌زیست خوزستان:
وزارت نفت با وجود توسعه میادین و افزایش تولید نفت، هیچ‌گونه اقدام عملی عمده‌ای در راستای رفع آلودگی‌های نفتی نکرده است
نماینده تشکل‌های محیط زیست خوزستان با اشاره به برگزاری نشست با رئیس سازمان محیط‌زیست گفت: وزارت نفت با وجود توسعه میادین و افزایش تولید نفت، هیچ‌گونه اقدام عملی عمده‌ای در راستای رفع آلودگی‌های نفتی نکرده است.

هژیر کیانی امروز با اشاره به نشست ویژه و فوری رئیس سازمان محیط‌زیست به درخواست شبکه تخصصی سازمان‌های مردم نهاد محیط‌زیست خوزستان اظهار کرد: با توجه به وضعیت نابسامان محیط‌زیست استان و عدم پاسخ‌گویی شفاف دولت به برخی رفتارهای ضد محیط‌زیستی دستگاه‌های اجرایی از جمله وزارت نیرو و نفت این درخواست صورت گرفت.

وی افزود: پس از لغو نشست ریاست سازمان محیط‌زیست با سازمان‌های مردم‌نهاد خوزستان در اهواز در پنجم مرداد سال‌جاری، سازمان‌های مردم نهاد با درخواست فوری از معصومه ابتکار ریاست سازمان حفاظت محیط‌زیست تقاضای نشست اضطراری کردند که با موافقت این سازمان این نشست در روز دوشنبه 25 مرداد در تهران و محل سازمان حفاظت محیط‌زیست با نمایندگان سمن‌های محیط‌زیست برگزار می‌شود.

نماینده تشکل‌های محیط‌زیست خوزستان تصریح کرد: حجم انبوهی از مسائل محیط‌زیست خوزستان عملا به حال خود رها شده است و با وجود وعده‌های دولت مدعی حافظ محیط‌زیست، مسائل اساسی استان از جمله بحث انتقال آب سرشاخه‌های کارون همچنان مبهم و لاینحل مانده است که سبب نگرانی مردم خوزستان و فعالان محیط‌زیست این استان در رابطه با آینده حیات جلگه خوزستان و نسل نشست ویژه و فوری ابتکار با سازمان های مردم نهاد خوزستان‌های آینده شده است.

کیانی گفت: وزارت نفت با وجود توسعه میادین و افزایش تولید نفت، هیچ‌گونه اقدام عملی عمده‌ای در راستای رفع آلودگی‌های نفتی نکرده است.

وی خاطرنشان کرد: هم دولت و هم سازمان محیط‌زیست به خوبی واقفند که مسائل محیط‌زیست نیازمند یک برنامه عمل ملی برای خروج از وضعیت موجود است، اما پرسش اساسی این است که چرا اراده‌ای برای رفع این مسایل وجود ندارد و اساسا وقتی حجم انبوهی از مسائل محیط‌زیستی به استان خوزستان تحمیل شده است، چرا با طرح‌های انتقال آب به ویژه در سرشاخه‌های کارون و تداوم سدسازی در این استان، بر مشکلات مردم می‌افزایند؟

کیانی اضافه کرد: انتظار داریم در این نشست حرف‌های متفاوت و برنامه عمل سازمان حفاظت محیط‌زیست را شاهد باشیم تا با امیدواری بیشتری به فعالیت‌های خود ادامه دهیم و نیز امنیت خاطر مردم خوزستان را نسبت به سرنوشت کارون تامین کنیم.

وی بیان کرد: کارون خط قرمز مردم خوزستان است و هرگونه برخورد سیاسی و بدون مطالعات و ارزیابی‌های مستقل علمی محیط‌زیستی می‌تواند پیامدهای خطرناک زیست محیطی را برای این منطقه به همراه داشته باشد.

این فعال محیط‌زیست گفت: پس از نشست با ابتکار بنا داریم تا نشستی نیز با اعضای فراکسیون محیط‌زیست مجلس شورای اسلامی و نمایندگان خوزستان داشته باشیم و از آنها بخواهیم با در دستور کار قرار دادن تحقیق و تفحص از طرح‌های انتقال آب و سدسازی وزارت نیرو، ضمن شفاف‌سازی در در رابطه با اهداف چنین طرح‌هایی، درباره هزینه‌های ملی این طرح نیز برآوردهای اقتصادی دقیقی به مردم و افکار عمومی ارائه کنند.

وی در پایان گفت: در پی لغو نشست معصومه ابتکار با شبکه سازمان‌های مردم‌نهاد خوزستان در سفر 5 مرداد‌ماه و اعتراض این تشکل‌ها، اداره کل حفاظت محیط‌زیست از طرف سازمان حفاظت محیط‌زیست عذر خواهی رسمی خود را اعلام و مقدمات این نشست فوری را فراهم کرد و استان خوزستان بیش از 50 سازمان مردم نهاد محیط‌زیستی دارای مجوز فعالیت و در حال ثبت دارد.
مرجع / فـارس

نام :
ایمیل :
نظر :