به‌روز شده در: ۲۷ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۰
کد خبر: ۵۴۳۶۱
|
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۴
رئیس مجمع نمایندگان استان خوزستان؛
حجت‌الاسلام مجید ناصری‌نژاد گفت: با توجه به حرکت تالاب‌های شادگان و هورالعظیم به سمت خشک شدن باید منتظر وارد شدن صدمات جبران ناپذیر به محیط زیست بود.
مسأله انتقال آب از سرچشمه های استان خوزستان مسائل بی شماری همچون  مشکل تأمین آب برای کشاورزان، تخریب محیط زیست، خشک شدن تالاب ها و رودهای استان را در پی داشته است. از سویی دیگر طرح احیای اراضی استان خوزستان موسوم به طرح احیای ۸۰۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری توسط وزات نیرو ابتدا به ۵۰۰ هزار هکتار تقلیل و سپس فاز بندی شد.

وزرات نیرو برای بیش از ۶۰درصد فاز دوم این طرح به بهانه کمبود آب مجوز صادر نکرده است که این امر با واکنش نمایندگان استان همراه بوده است.

حجت‌الاسلام مجید ناصری‌نژاد از تقدیم لایحه استیضاح وزیر نیرو خبر داد و اظهار کرد: مساله انتقال آب یکی از دل مشغولی‌های مردم استان‌های خوزستان و چهارمحال و بختیاری بوده که در دولت‌ها به صورت‌های مختلف و گا‌ها مخفیانه انجام شده و در آن نمایندگان مجلس بر زیان‌هایی که در پی دارد اخطار داده‌اند.

وی با اشاره به صحبت‌های دولت یازدهم مبنی بر جلوگیری از انتقال آب افزود: با این وجود می‌بینیم که پروژه بدون توقف یافتن همچنان در حال انجام است و در دو ماه پیش نیز از جانب دبیرخانه هیات دولت به وزیر نیرو، صنعت و معدن و مسؤولان بانک مرکزی ابلاغیه انتقال آب از بهشت آباد داده شد.

رئیس مجمع نمایندگان استان خوزستان با اشاره به اعتراض نمایندگان خوزستان به رئیس جمهور در رابطه با ابلاغیه صورت گرفته خاطرنشان کرد: با این وجود نشست‌هایی در پی این اعتراض با رئیس سازمان برنامه و بودجه و همچنین معاون اول رئیس جمهور صورت گرفت و قرار بر این شد تا که یک کمیته حقیقت یاب برای بررسی این موضوع تشکیل شود.

ناصری‌نژاد با بیان اینکه تاکنون اقدامات تاثیرگذاری برای حل و رسیدگی این مساله انجام نشده است گفت: انجام پروژه‌های انتقال آب بر خلاف مصالح عمومی کشور و همچنین نظریه‌های محیط زیستی است.

وی با بیان اینکه خشک شدن تالاب‌ها و دریاچه‌های منطقه یکی از عواقب طرح‌های انتقال آب است عنوان کرد: با توجه به حرکت تالاب‌های شادگان و هورالعظیم به سمت خشک شدن باید منتظر وارد شدن صدمات جبران ناپذیر به محیط زیست بود.

ناصری‌نژاد با تاکید بر اینکه نباید با لابی‌گری‌ها منافع کشور به خطر انداخته شود اضافه کرد: با توجه به خشک شدن تالاب‌ها هنوز اقدامی برای بارور کردن ابر‌ها انجام نشده است و این امر سبب کاهش باران‌ها شده است.

وی در پایان افزود: عدم تخصیص آب برای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری در استان‌های خوزستان و ایلام از دیگر موارد و مسائل مربوط به استیضاح وزیر نیرو بوده است.

یکی از مسائلی که در سال های گذشته همواره باعث رنجش مردم استان خوزستان شده تناقض گویی های دولت است. از سویی ادعا می شود این مقدار آب به ذخایر آبی خوزستان لطمه ای وارد نمی کند و از سویی دیگر از اجرای کامل طرح مقام معظم ربری به بهانه کمبود آب ممانعت می شود!

 
نام :
ایمیل :
نظر :