به‌روز شده در: ۲۷ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۰
کد خبر: ۵۹۲۲۳
|
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۴
مدتی است که منتخبان شورای پنجم درحال بررسی گزینه های مطرح شده برای شهرداری اهواز هستند و به تازگی نیز دو گزینه غیربومی مدنظر قرار گرفته است.که در بین تمامی اسامی نام یک مدیر غیربومی بیش از همه به چشم می خورد.
 پس از برگزاری انتخابات جنجالی شورای شهر اهواز، یکبار دیگر با نزدیک شدن به آغاز دوره شورای پنجم شهر و انتخاب شهردار آینده شاهد گرم شدن بازار اظهارنظرها، پیش بینی ها و البته شایعات هستیم.

مدتی است که منتخبان شورای پنجم درحال بررسی گزینه های مطرح شده برای شهرداری اهواز هستند و به تازگی نیز دو گزینه غیربومی مدنظر قرار گرفته است.که در بین تمامی اسامی نام یک مدیر غیربومی بیش از همه به چشم می خورد.

محمدرضا ایزدمی منتخب شورای پنجم با اشاره به اینکه گزینه‌های زیادی برای تصدی شهرداری اهواز مدنظر شورای شهر بود، مهدی جمالی‌نژاد، شهردار فعلی اصفهان را یکی از گزینه‌های مورد نظر شهرداری این کلانشهر معرفی و عنوان کرد: آقای جمالی‌نژاد به دعوت اعضای منتخب شورای شهر اهواز به این شهر سفر کرد و به همراه برخی از اعضای این شورا بازدیدی از مناطق شهر انجام داد.

وی با اشاره به اینکه گزینه‌های دیگری نیز برای تصدی شهرداری کلانشهر اهواز مدنظر بود اضافه کرد: از جمله این گزینه‌ها می‌توان به منصور کتانباف شهردار پیشین اهواز، مرتضی سقاییان‌نژاد شهردار قم، علیرضا نوین شهردار پیشین تبریز و علیرضا پاک‌فطرت شهردار شیراز اشاره کرد که همگی انصراف دادند.

 

حسین حیدری دیگر منتخب شورا نیز اک فطرت شهردار شیراز و جمالی نژاد شهردار کنونی شهر اصفهان را دو گزینه اصلی برای تصدی پست شهرداری کلانشهر اهواز عنوان کردو یادآور شد: شهردار بومی نقاط ضعف و قوت خود را دارد. همان طور که شهردار غیر بومی هم دارای نکات مثبت و منفی است؛ ولی نظر شخصی من این است که یک شهردار غیربومی توانمند که تجربه درخشانی در مدیریت کلانشهر های کشور داشته باشد، به مراتب از یک شهردار بومی در اهواز موفق تر خواهد بود.

وی انتخاب یک شهردار غیربومی را اقدامی بی سابقه در ۴۰ سال اخیر مدیریت شهری اهواز خواند و گفت: پس از انقلاب برای نخستین بار است که با یک شهردار غیر بومی مذاکره شده است و مهم ترین دلیل آن وضعیت فعلی شهر اهواز و نارضایتی مردم از وضعیت موجود است.

همچنین سید ناصر موسوی نژاد منتخب شورای پنجم شهر اهواز گفت: در حال حاضر رقابت اصلی میان آقایان سیدکریم حسینی و مهدی جمالی‌نژاد است.شورای پنجم تاکنون حدود ۱۸ نفر را برای بررسی تصدی شهرداری اهواز رصد کرده است که از جمله این افراد می‌توان به محمدباقر قالیباف شهردار سابق تهران ، سقائیان شهردار فعلی قم ، دکتر نیکزاد وزیر سابق مسکن و شهرسازی در دولت احمدی‌نژاد و جمالی‌نژاد شهردار فعلی اصفهان اشاره کرد.

وی ادامه داد: همچنین سید کریم حسینی معاون اسبق سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان ،‌ محمد حویزاوی شهردار فعلی آبادان ، علیرضا کاظمی مدیرعامل اسبق کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه ، پاک‌ فطرت شهردار فعلی شیراز ،‌ محراب فلسفی شهردار سابق منطقه ۷ اهواز و شهردار فعلی شوشت ر، علی قاسمی مسئول امور قراردادهای شهرداری اهواز، سیدسعید باب‌المراد شهردار سابق منطقه ۶ اهواز و صفری معاون عمرانی شهرداری اهواز از دیگر گزینه‌های مطرح شده برای این پست توسط شورای پنجم است.

 

کلانشهر اهواز در دهه های گذشته، در زمینه های گوناگون شاهد مدیریت های بومی و غیربومی بسیاری بوده است که هیچ کدام از آنها در پیشرفت و توسعه آن موفقیت نسبی نداشته اند؛ انتخاب شهردار غیربومی برای کلانشهر درمانده و خسته ای همچون اهواز همچون تیغی دولبه دارای مزایا و معایب خود است که از سویی توان توسعه و پیشرفت شهر و از سویی دیگر به قهقرا کشاندن آن را دارد. اما نکته مهم درس گرفتن منتخبان شورای شهر اهواز از نوع عملکرد اعضای شورای چهارم و عواقب ناخوشایند آن است چراکه تنها در این صورت قدرت نظارت بر شهردار و دفاع از منافع مردم را دارند. حال باید دید سکان مدیریت اجرایی شهر اهواز در دستان شهرداری بومی قرار می گیرد و یا رجالی از استان دیگر شایستگی این منصب را کسب می کند.

 

نام :
ایمیل :
نظر :