به‌روز شده در: ۲۷ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۰
کد خبر: ۵۹۷۳۹
|
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۰
نوبخت:
درخصوص آبرسانی به شادگان، آبادان، خرمشهر و بندرماهشهر است که کار سرمایه گذاری آن از طرف بانکهای اروپایی انجام می شود و کارهایش نهایی شده و تنها اجازه شورای اقتصاد را می خواهد و ما آن را هم دیروز نرسیدیم و هفته بعد به عنوان اولین دستور، بررسی خواهیم کرد.
محمد باقر نوبخت سخنگوى دولت امروز (سه شنبه) در دومین نشست خبرى سخنگویى دولت در دولت دوازدهم، با اشاره به امنیت غذایی و خرید تضمینى گندم توسط دولت از کشاورزان، اظهار کرد: ما روی این موضع حساس هستیم و همانطور که قبلا هم مطرح کرده بودم، پیش بینی می‌کنیم بایستی در حدود ۱۰ و نیم تا ۱۱ میلیون تن گندم  از کشاورزان خریداری کنیم.

وی ادامه داد: در مجموع چیزی در حدود ۱۵ هزار ۲۵۲ میلیارد تومان هم پولی است که بایستی بابت خرید این مقدار گندم بپردازیم تا تاریخ ۱۳ شهریورماه ۹۶ مجموعا جی وی سی موفق شد ۸ میلیون ۸۳۴ هزار تن گندم خریداری کند.
 
وی با بیان اینکه دیروز در شورای اقتصاد مصوبه دیگری هم وجود داشت، گفت: یادآوری می‌کنم در بهمن سال 95 آقای رئیس جمهور برای چندمین بار به استان خوزستان سفر کردند و در شورای اداری آن سفر به سازمان برنامه و بودجه دستور دادند که باید درباره مشکل آب، فاضلاب و ریزگردها برنامه ای ارائه دهید تابرایش تامین اعتبار کنیم.

نوبخت خاطرنشان کرد: این اقدام صورت گرفت و بنده هفته بعد آن به خوزستان رفتم و با بالگرد از مناطق مختلفی که این وضعیت را داشتند، بازدید کردم ونتیجه این سفر منجر به تهیه یک مصوبه در فروردین سال 96 شد و قرار شد 9 هزار و 500 میلیارد تومان برای تامین آب و فاضلاب و هزار و 500 میلیارد تومان هم برای برق استان خوزستان سرمایه گذاری شود زیرا وقتی ریزگردها در این استان زیاد می شد، باعث قطع برق استان می شدند.

سخنگوی دولت تاکید کرد: محدودیت خزانه تنها می تواند بخشی از این کار را پاسخگو باشد لذا قرار شد بخشی ازمنابع را از صندوق توسعه ملی و بخشی را هم از تسهیلات خارجی تامین کنیم. خوشبختانه بانک های اروپایی این آمادگی را اعلام کردند و همه کارهایش انجام شد و دیروز به تصویب رسید 200 میلیون 140 هزار یورو برای آبرسانی به دشت ایذه، باغملک و سیدون و دو شهر دیگر استفاده کنیم و طرف خارجی آن آماده است و کار در حال شروع شدن است.

وی افزود: منتها از آنجایی که ما نمی توانیم آب را به قیمت اقتصادی‌اش بفروشیم و بگوییم از محل این تامین می‌شود، این بخش را دولت تقبل کرد و به همین جهت در آن مصوبه تصریح شده که سازمان برنامه و بودجه باید در بودجه های سنواتی بازپرداخت آن را در سررسیدهایی که تعیین می شود به انجام برساند.

نوبخت خطاب به خبرنگاران حاضر در جلسه گفت: اتفاقا یک بار هم از شما خواسته بودم که به خوزستان رفته و در آن 15 هزار هکتار اراضی دشت خوزستان برویم و ببینیم که چه کار بزرگی در حال انجام است، این کار از زمان سفر مقام معظم رهبری وعده داده شده بود و دولت های قبلی بنا به هر دلیلی نتوانسته بودند این کار را انجام دهند اما آقای رئیس جمهور در اولین سفرشان به خوزستان گفتند من این وعده رهبر معظم انقلاب را اجرایی می کنم.

سخنگوی دولت تصریح‌کرد: درکنار این کار سه طرح دیگر نیز برای آبرسانی وجود داشت و هفته بعد درباره آن صحبت خواهیم کرد که درخصوص آبرسانی به شادگان، آبادان، خرمشهر و بندرماهشهر است که کار سرمایه گذاری آن از طرف بانکهای اروپایی انجام می شود و کارهایش نهایی شده و تنها اجازه شورای اقتصاد را می خواهد و ما آن را هم دیروز نرسیدیم و هفته بعد به عنوان اولین دستور، بررسی خواهیم کرد.

وی یادآورشد: قصدم از اطلاع رسانی این موضوعات برای اینست تا ببینید براساس گشایشی که در 5-6 ماهه گذشته انجام شده و برای همین مواردی که به شما اعلام کردم بیش از 1میلیارد و 200 میلیون یورو سرمایه گذاری شده آن هم در کنار 8 میلیارد کره و 5 میلیاردی توتال و امیدواریم این موضوع را بیشتر پیش ببریم.
مرجع / میزان
نام :
ایمیل :
نظر :