کد خبر: ۶۰۴۸۷
|
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۳
معاون خانه صنعت، معدن و تجارت:
آمارهای ارائه شده توسط دولت در خصوص نرخ بیکاری کشور صحیح است اما روش محاسبه این آمار و داده‌های اندازه‌گیری شده مورد قبول نیست و باید اصلاح شود
معاون خانه صنعت، معدن و تجارت کشور گفت : آمارهای ارائه شده توسط دولت در خصوص نرخ بیکاری کشور صحیح است اما روش محاسبه این آمار و داده‌های اندازه‌گیری شده مورد قبول نیست و باید اصلاح شود.
 
بیژن پناهی زاده اظهار کرد: این‌که هر شخصی در هفته یک ساعت کار کند، جزو نیروهای شاغل به حساب بیاید و دولت در آمار آن فرد را به عنوان بیکار تلقی نکند، روشی اشتباه است و باید تصحیح شود.
 
وی افزود: اگر دولت با این روش نرخ بیکاری را اعلام کند، باعث می‌شود تا آمارهای ارائه شده در این زمینه از واقعیت مقداری دور باشد.
 
پناهی زاده تصریح کرد: دولت اگر برای محاسبه نرخ بیکاری، شخصی را مدنظر قرار دهد که 15 روز در ماه کار می‌کند، قطعا آمار نرخ بیکاری چندین برابر افزایش پیدا خواهد کرد، زیرا تعداد افرادی که هفته‌ای یک ساعت کار می‌کنند با افرادی که در ماه 15 روز به بالا کار می‌کنند بسیار تفاوت دارد و بیشتر هستند.
 
وی عنوان کرد: بر اساس آمارهای دولت، در حال حاضر حدود 3میلیون بیکار وجود دارد اما در واقعیت مردم این مساله را حس نمی‌کنند و نرخ بیکاری از این میزان بالاتر است و دلیل این مساله نیز آن است که دولت روش و داده‌های متفاوتی را برای سنجش نرخ بیکاری مدنظر قرار می‌دهد.
 
پناهی زاده ادامه داد: آمارهای ارائه شده توسط دولت در خصوص نرخ بیکاری کشور صحیح است اما روش محاسبه این آمار و داده‌های اندازه‌گیری شده مورد قبول نیست.
 
وی افزود: داده‌ها و روش محاسبه‌ای که دولت بر اساس آن نرخ بیکاری را تعیین می‌کند، با واقعیت بیکاری تفاوت بسیاری دارد و باید اصلاح شود.
 
معاون خانه صنعت، معدن و تجارت کشور خاطرنشان کرد: باید روش محاسبه نرخ بیکاری عوض شود و از طریق 4 یا پنج روش نسبت به محاسبه نرخ بیکاری اقدام کرد تا آمارهای ارائه شده در بحث نرخ بیکاری به واقعیت نزدیکتر شود.
مرجع / ایسنا
نام :
ایمیل :
نظر :