کد خبر: ۶۰۸۱۵
|
تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۳
با تلاش شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و شرکت ملی حفاری ایران کار ساخت استخر ذخیره و تامین آب برای پوشش مستمر عملیات مهار چاه 147 رگ سفید – 2 به اتمام رسید و مراحل آبگیری آن آغاز شد
به نقل از ستاد راهبری مهار فوران چاه 147 رگ سفید – 2 ،ساخت این استخر با ظرفیت 130 هزار بشکه با وجود کوهستانی بودن موقعیت چاه و نیاز به احداث جاده‌های دسترسی در یک پروسه یک هفته‌ای انجام و عصر روز گذشته، 15 آبان ماه در مرحله آبگیری قرار گرفت.
 
با آبگیری این استخر عملیات مهار و کنترل فوران چاه وارد مرحله جدیدی خواهد شد زیرا با استقرار پمپ‌های پرفشار و شبکه چند راهه پاشش آب، فضای پیرامون چاه خنک و امکان نزدیک شدن مهارگران به دهانه چاه برای تخلیه باقیمانده دکل و تجهیزات سرچاهی فراهم خواهد شد.
 
پاکسازی کامل محوطه چاه پیش زمینه‌ای برای آغاز عملیات اصلی مهار (TOP KILL) از طریق ورود به دهانه چاه و کنترل و ایمن سازی آن با بکارگیری تجهیزات ویژه است که عملیاتی کاملا تخصصی و با کاربست تجهیزاتی مختص مهار فوران از جمله ATHEY WAGON و STINGER صورت می‌پذیرد.
 
این در حالی است که همزمان با این اقدامات، کار احداث دو سکوی استقرار دکل حفاری (LOCATION) برای حفاری دو حلقه چاه امدادی جهت مهار فوران به روش (BOTTOM KILL) نیز پر شتاب ادامه دارد تا امکان ورود به چاه از عمق نیز مهیا شود.
 
چاه 147 رگ سفید – 2، در حوزه فعالیت شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران هفتم آبان ماه در حین عملیات حفاری بوسیله دکل 95 فتح شرکت ملی حفاری ایران دچار فوران و آتش سوزی شد.
مرجع / ایسنا
نام :
ایمیل :
نظر :