کد خبر: ۶۰۹۱۲
|
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۲
تعدادی از آبزیان در بالادست رودخانه دز در بخش شهیون دزفول تلف شدند
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دزفول روز چهارشنبه در این خصوص گفت: تعدادی از آبزیان واقع در سد پالنگان در جاده میانه بخش شهیون تلف شده اند که باید از محل بازدید و علت بررسی شود.

فرهاد قلی نژاد افزود: ممکن است کم آبی و خشکسالی علت تلف شدن آبزیان منطقه باشد ولی باید از منطقه بازدید و موضوع بصورت کارشناسی بررسی شود.

وی گفت:موضوع بررسی و اقدامات لازم جهت جلوگیری از مرگ و میر آبزیان انجام خواهد شد.

رودخانه دز با رشد انبوه جلبک ها و خزه ها در نقاط مختلف آن این روزها حال و روز خوبی ندارد. در روزهای اخیر دبی رودخانه دز کاهش چشمگیری داشته است.

رودخانه دز از سوی دوستداران محیط زیست به عنوان سومین رودخانه با کیفیت و پاک جهان معرفی شده است.

این رودخانه به عنوان سومین رودخانه پرآب کشور و شاهرگ حیات اقتصادی شمال خوزستان نقش اساسی و مهمی در پویایی اکوسیستم و محیط زیست منطقه و نیز تولید بیش از پنج میلیون تن انواع محصولات زراعی و باغی در شمال استان خوزستان دارد.

رودخانه دز با آبی سرد و زلال علاوه بر پتانسیل گردشگری ، زیستگاه انواع آبزیان بومی و بعضا منحصر بفرد است.

انواع آبزیان رودخانه و پستانداران آبی رودخانه در اکوسیستم شیرین رودخانه دز زیست می کنند که شامل انواع ماهیان رودخانه از جمله ماهی شیربت،برزم و کپور ماهی و انواع دیگر موجودات ریز آبی و کف آبزی است .

علاوه براین آبزیان ،گونه هایی از پستانداران آبی دیگر نظیر ریزآبزی و کف آبزی از جمله شنگ (از جمله پستانداران آبی)،خزندگان آبزی نظیر لاک پشت خزری و گونه مهم و در خطر انقراض لاک پشت فراتی نیز در رودخانه دز زندگی می کنند.
مرجع / ایرنا
نام :
ایمیل :
نظر :