کد خبر: ۶۱۰۳۰
|
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۱
90درصد پروژه‌های عمرانی خوزستان به شرکت‌های غیربومی واگذار می‌شود
رئیس انجمن شرکت‌های عمرانی استان خوزستان گفت: ۹۰ درصد پروژه‌های عمرانی استان خوزستان به شرکت‌های غیربومی و خارج از استان واگذار می‌شود.

علی باقر طاهری رئیس انجمن شرکت‌های عمرانی خوزستان امروز در نشست خبری با خبرنگاران و اصحاب رسانه در اهواز اظهار داشت: در استان خوزستان از ظرفیت شرکت‌های پیمانکاری بومی به درستی استفاده نشده است.

وی در ادامه به برخی از تغییرات انجام شده در شرکت‌های پیمانکاری اشاره کرد و گفت: از سال 1381 تعریف‌هایی که برای یک شرکت پیمانکاری وجود داشت کاملا عوض شده و بیشتر شرکت‌ها از نظر بار علمی تغییرات محسوس داشته‌اند.

رئیس انجمن شرکت‌های عمرانی خوزستان با اشاره به برخی از مشکلات موجود در حوزه کاری خود بیان کرد: متاسفانه در ادارات کل که در منشور اخلاق آنها تکریم ارباب رجوع آمده است این کار انجام نمی شود زیرا اگر ما به عنوان یک شهروند نیز بخواهیم یک مسئول را ملاقات کنیم این حق را داریم ولی گاهی هفته‌ها و ماه‌ها دنبال می‌کنیم تا به دیدار یک مدیر برویم در صوریت که ما برای آنها پروژه‌های مختلفی را را انجام می‌دهیم و این حق را داریم که مدیر آن نهاد را ببینیم.

استاندار تکریم ارباب رجوع را گوشزد کند

وی در همین ارتباط عنوان کرد: انتظار داریم که استاندار خوزستان درباره تکریم ارباب رجوع در ادارات و ارگان‌های دولتی دوباره گوشزد کند تا این کار به نحو احسن انجام شود.

طاهری در بخش دیگری از سخنان خود در جمع خبرنگاران تصریح کرد: خوشبختانه رتبه بندی شرکت‌های خصوصی خوب در حال انجام است و قوانین نیز به خوبی اجرایی می‌شوند ولی شرکت‌های پیمانکاری استان خوزستان نمی‌توانند به شایستگی رشد کنند زیرا از سوی مدیران و مسئولان ادارات و نهادهای دولتی حمایت نمی‌شوند.

وی تصریح کرد: متاسفانه از کل پروژه‌های خاصی که در خوزستان اجرا می‌شود 90 درصد آنها به شرکت‌های خارج از استان واگذار می‌شود و در این ارتباط به شرکت‌های بومی بی‌مهری‌های زیادی صورت می‌گیرد.

رئیس انجمن شرکت‌های عمرانی خوزستان خاطرنشان کرد: وقتی یک شرکت بخواهد رتبه خود را ارتقا دهد باید پروژه‌های بزرگی را انجام دهد که متاسفانه در خوزستان این پروژه‌ها به شرکت‌های غیر بومی داده می‌شود، این مسئله سبب خواهد شد شرکت‌های بومی استان در همان رتبه 3 که استانی است باقی بمانند و ارتقا پیدا نکنند.

عدم اجرای بخشنامه‌ استاندار برای به‌کارگیری پیمانکار بومی

وی عدم رعایت قوانین و بخشنامه‌ها در ادارات کل را یکی از مشکلات خوزستان دانست و اضافه کرد: از زمانی که آقای حیات مقدم استاندار بودند تا کنون همه استانداران بر استفاده از پیمانکاران بومی و تولیدات داخلی استان تاکید داشتند ولی این تاکیدات فقط در حد بخشنامه باقی ماند.

طاهری یادآورد شد: استاندار خوزستان بخشنامه‌هایی را برای این کار ابلاغ می‌کند ولی متاسفانه مدیران و مسئولان با شگردهای خاصی آن را اجرا نمی‌کنند، مدیرکلی که دوست نداشته باشد شرکت پیمانکاری بومی یک پروژه را انجام دهد بخشنامه‌های استاندار را نادیده می‌گیرد و آن را اجرا نمی‌کند.

وی ادامه داد: برخی از مدیران قانون گریز هستند و حدود پروژه‌های عمرانی را رعایت نمی‌کنند به همین خاطر نیز برخی از مناقصات به صورت سوری روی کاغذ می‌آید ولی برای اجرای آن قوانین رعایت نمی‌شود.

رئیس انجمن شرکت‌های عمرانی خوزستان با اشاره به دعوت از نمایندگان مردم شهرهای مختلف استان برای حضور در برنامه‌های این انجمن تصریح کرد: ما هم جزیی از جامعه هستند و با این توصیف نمایندگان استان نمایندگان ما نیز هستند ولی به جز یک مورد که آقای یوسفی نماینده اهواز، باوی، حمیدیه و کارون دعوت ما را پذیرفتند دیگر نمایندگان در برنامه‌های ما حضور نیافتند.

طاهری تاکید کرد: با اینکه پیمانکاران ظرفیت خوبی برای کارهای عمرانی دارند ولی ظرفیت آنها در هیج جا دیده نمی‌شود.

منبع : تسنیم
نام :
ایمیل :
نظر :
عکس
چند رسانه ای
پربحث ترین عناوین