به‌روز شده در: ۲۷ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۰
کد خبر: ۶۱۰۹۷
|
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۰
حدود 50 نفر از سپرده گذاران تعاونی وحدت (آرمان سابق) صبح دوشنبه در اعتراض به آنچه پرداخت نشدن سود سپرده های خود خواندند در مقابل یکی از شعبه های موسسه ملل در اهواز ، تجمع کردند.
یکی از سپرده گذاران تعاونی وحدت (آرمان سابق) اظهارکرد: طبق قراردادی هایی که بین سپرده گذاران و موسسه آرمان بسته شده، سود این سپرده ها 23 درصد است ولی رسانه ها از پرداخت این سپرده ها با سود 15 درصد خبر داده اند.

وی که خواست نامش در خبر ذکر نشود بیان کرد: برخی زمان در نظر گرفتن سود 15 درصد را از سال 92(زمان اعلام این رقم به عنوان سود قانونی در کشور) و برخی آن را از زمان افتتاح حساب اعلام کرده اند و همین موضوع باعث سردرگمی سپرده گذاران شده است.

برخی دیگر از سپرده گذاران تعاونی وحدت(آرمان سابق) گفتند: موسسه ملل به آنها اعلام کرده طبق دستور بانک مرکزی، سود دریافتی سپرده ها از زمان افتتاح حساب تا 11 مرداد امسال جمع شده و با نرخ 15 درصد محاسبه می شود.

پرداخت سود 15 درصد به سپرده گذاران تعاونی وحدت (آرمان سابق) باعث کاهش رقم موجودی حساب ثبت شده در دفترچه های بانکی صاحبان حساب شده و همین موضوع اعتراض سپرده گذاران را در پی داشته است.

به گفته 'امین' از سپرده گذاران تعاونی وحدت (آرمان سابق)، مدیرکل بانک مرکزی ایران با حضور در رسانه ملی کشور خبر از پرداخت سود 23 درصد به موسسات مالی و اعتباری آرمان وحدت، البرز ایرانیان و افضل توس داده بود ولی همچنان مسئولان تعاونی وحدت (آرمان سابق) بر اعطای سود 15درصد اصرار دارند.

گفتنی است موسسه مالی و اعتباری آرمان در سال 92 از ادغام مؤسسات مالی و اعتباری فرشتگان، فردوسی و افضل توس تشکیل شد ولی در نهایت در ابتدای امسال به دنبال لغو یک طرفه قرارداد ادغام این 2 موسسه(آرمان و توسعه) از سوی موسسه توسعه، فعالیت این تعاونی اعتباری از سوی بانک مرکزی غیرمجاز اعلام و حساب سپرده گذاران آن مسدود شد.
در خرداد امسال نیز شورای پول و اعتبار دستور انحلال رسمی موسسه آرمان را به دلیل فعالیت غیرمجاز صادر کرد.

در ادامه بر اساس تصمیم بانک مرکزی و تفاهم نامه منعقد شده، مسئولیت مدیریت دارایی ها و بدهی‌های وحدت (آرمان) به موسسه اعتباری ملل محول شد و این موسسه در آخرین اطلاعیه خود از پرداخت سپرده های بالاتر از یک میلیارد ریال با سود 15 درصد خبر داد و همین موضوع موجب اعتراض سپرده گذاران شد.

طبق جدول ابلاغ شده از سوی موسسه ملل، از چهارم آذر سپرده گذاران با حضور در شعب این دفتر می توانند نسبت به دریافت کارت بانک خود اقدام کنند.

به گفته مسئولان موسسه ملل در اهواز این کارت ها پس از یک هفته شارژ و اصل پول و سود 15 درصد به این کارت ها واریز می شود. این در حالی است که سپرده گذارانِ کمتر از یک میلیارد ریال که کارت حساب خود را از موسسه ملل دریافت کرده اند، گفته اند این کارت ها بر خلاف وعده موسسه، هنوز شارژ نشده است.

تعاونی اعتبار وحدت (آرمان سابق) 34 شعبه در خوزستان و 14 شعبه در اهواز دارد و طبق اعلام دادستانی اهواز، حجم سرمایه خوزستانی ها که بیش ترین سرمایه را در این موسسه دارند، بالغ بر 2 هزار و 500 میلیارد تومان است.
مرجع / ایرنا
نام :
ایمیل :
نظر :