به‌روز شده در: ۲۷ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۰
کد خبر: ۶۱۹۸۹
|
تاریخ انتشار: ۰۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۵
نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری :
آیت الله محسن حیدری : یکی از اعتراضات مردم خوزستان بحث انتقال آب خوزستان به نقاط دیگر کشور است. تنها راه مقابله با پدیده ریزگردها جلوگیری از اجرای طرحهای انتقال آب است.
آیت الله محسن حیدری شامگاه سه شنبه در آیین شهادت حضرت زهرا در حوزه علمیه الغدیر اهواز اظهار کرد: یکی از اعتراضات مردم خوزستان بحث انتقال آب خوزستان به نقاط دیگر کشور است.
وی گفت :انتقال آب های خوزستان به جای دیگر منشا مشکلات زیادی ازجمله ریزگردها شده است. 

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری افزود: بروز ریزگردها حاصل انتقال آب این استان است.

وی گفت: 12 سال پیش تنها ریزگردهای با منشا خارج از کشور را داشتیم اما امروز کانونهای داخلی نیز به ان اضافه سده است. 

آیت الله حیدری بیان کرد: قبلا مراتع استان پر از آب بود اما به واسطه انتقال آب خوزستان 50 درصد مراتع، 30 درصد کشاورزی و بیش از 20درصد تالاب ها به کانون ریزگرد تبدیل شد. 

وی یادآور شد: 700هزار هکتار از عرصه های بیابانی استان منشا ریزگرد شده است، و 350هزار هکتار ازاین وسعت که خاک رسی هم دارد در وضعیت فوق بحرانی قرار دارد.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری توضیح داد: این مشکل باید به صورت اساسی حل شود.

وی گفت :نهال کاری راه حلی نیست که پاسخگو و پایان دهنده بحران جاری باشد زیرا نهال کاری اگر جواب هم دهد حداقل 70سال زمان لازم دارد، لذا دولت باید پاسخ بهتری به مطالبه به حق مردم استان بدهد. 

آیت الله حیدری توضیح داد: ریزگردها فقط یک مشکل استانی نیست بلکه یک مشکل ملی محسوب میشود و استان های دیگر هم از آثار منفی آن بی نصیب نبوده و نخواهند بود. 

وی اظهار کرد: ریزگردها امروز به کاهش تولید نفت هم منجر شده به طوری که هفته گذشته بیش از 700 هزار بشکه نفت در استان استخراج نشد یعنی دود این اتفاق در چشم همه ملت ایران رفت. 

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: براثر کمبود آب تولید برق به شدت کاهش یافته است.

وی گفت: 80 درصد انرژی برق آبی از سد های خوزستان تامین میشود و زمانی که آب نباشد برقی هم تولید نخواهد شد. 

وی ادامه داد: نخیلات شادگان، اروندکنار، آبادان و خرمشهر در معرض از بین رفتن و خشک شدن هستند چراکه قبلا آب خوزستان فراوان بود ولی الان به دلیل انتقال اب این اب کاهش یافته و کفاف این بخشها را نمی کند.

آیت الله حیدری افزود: الان که آب رودهای ما کم شده نفوذ آب شور خلیج فارس ، خوزستان را به شوره زار تبدیل می کند. 

وی تصریح کرد: اگر ایده مقام معظم رهبری در طرح 550هزار هکتاری عملیاتی شود همه کشور از نظر مواد غذایی تامین میشود ولی با اجرای طرحهای انتقال آب به خاطر پیامدهای منفی آنها ، کل کشور محروم می شود. 

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: به خاطر انتقال آب کشاورزان و دامداران کارشان را تعطیل کرده اند و به مناطق حاشیه نشین هجوم اورده اند که خود منشا بسیاری از چالشها و مشکلات اجتماعی و امنیتی است. 

وی گفت: اخیرا اعضای خبرگان خوزستان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی نامه ای به شورای امنیت ملی کشور نوشته و خواسته اند این شورا در این زمینه ورود کرده و مانع اجرای برخی طرحها توسط وزارت نیرو شوند چرا که با اجرای برخی سیاست های غلط امنیت غذایی و اجتماعی مناطقی از کشور به خطر می افتد. 


نام :
ایمیل :
نظر :