به‌روز شده در: ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۳
کد خبر: ۶۲۲۹۱
|
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۷
بازیکن سابق پرسپولیس معتقد است قهرمانی پرسپولیس در لیگ قهرمانان با این تیم امکان ندارد.
 پرسپولیس این روزها اوضاع خوبی دارد. قهرمانی‌اش در لیگ برتر مسجل شده و در لیگ قهرمانان هم نتایج خوبی کسب کرده است اما دیدار حساس دربی را واگذار کرده است. برای صحبت از این تیم به سراغ یکی از بازیکنان سابق آن رفتیم تا ارزیابی خود از اوضاع پرسپولیس را برایمان بگوید. فرزاد آشوبی که بازی در تیم های مختلف باشگاهی ایران را تجربه کرده است میهمان ما در کافه خبر بود و به سوالاتمان پاسخ داد.

*نظر شما در مورد وضعیت این روز های پرسپولیس چیست؟ این تیم در لیگ برتر قهرمانی خود را مسجل کرده و به آسیا هم خوشبین است. آیا تیم برانکو می تواند امسال مثل سال گذشته در آسیا بدرخشد و حتی به فکر قهرمانی باشد؟

خیلی سوال سختی است ولی در این که پرسپولیس تیم بزرگ و باکیفیتی در حد و اندازه قهرمانی در آسیا است شکی نیست. به عقیده من قهرمانی پرسپولیس با همین تیم فعلی امکان پذیر نیست. به دلیل اینکه برانکو باید دست بازتری روی نیمکت تیم خود داشته و چند بازیکن خوب دیگر به ترکیب این تیم اضافه شوند. پرسپولیس باید اول به فکر صعود از گروه باشد، درست است که تقریبا صعود قطعی شده ولی باید تا آخرین لحظه تلاش کرد. پرسپولیس برای قهرمانی باید در صورت امکان حداقل دو یا سه بازیکن خوب و باکیفیت به تیمش اضافه کند و پس از آن به فکر قهرمانی در آسیا باشد. به هر حال باید جای خالی طارمی به خوبی پر شود، او بازیکنی با کیفیت بود و پرسپولیس به یک بازیکن در سطح او نیاز دارد. تیم برانکو باید کمی متنوع تر در زمین ظاهر شود. پرسپولیس اخیرا در وسط زمین هم به مشکل برخورده و باید هرچه زودتر این ضعف ها برطرف شود. پرسپولیس با حل کردن مشکلات خود در خط هافبک و مهاجم می تواند به فکر قهرمانی در آسیا باشد.

*محسن مسلمان یکی از محبوب ترین بازیکنان میان هواداران پرسپولیس بوده و همیشه جزو بازیکنان اصلی تیم برانکو محسوب شده است. چند وقتی است که این بازیکن بنابر دلایلی از سوی برانکو نیمکت نشین شده و بازی نمی کند. شاید مشکلات خط هافبک تیم پرسپولیس با برگشتن مسلمان کمی برطرف شود. به نظر شما وقتش نرسیده که برانکو این بازیکن را به ترکیب بازگرداند؟

محسن مسلمان بازیکن بسیار با کیفیتی است و تیم برانکو در حال حاضر در زمین به او نیاز دارد. او روزی که به پرسپولیس آمد هفته ها نیمکت نشینی را تحمل کرد تا اینکه توانست خود را به ترکیب اصلی تحمیل کند. من دقیقا نمی دانم چه اتفاقی رخ داده که برانکو دیگر به او اعتماد گذشته را نمی کند. به نظر من مسلمان باید کمی به عقب تر بازگردد و همانی بشود که خودش انتظار دارد. محسن باید سخت تلاش کند تا مثل اوایل حضورش در پرسپولیس اینقدر خوب باشد تا خود را به ترکیب تیمش بازگرداند. حیف است که این بازیکن از ترکیب بیرون باشد و امیدوارم به زودی بتواند به روزهای اوج خود بازگردد.

*نظر شما در مورد دربی 86 چیست؟ پرسپولیس حقش باخت بود؟ حتی شفر هم در مصاحبه بعد از بازی گفت:«پرسپولیس خیلی بزن زیرش بازی می کرد و تاکتیک خاصی نداشت.» اما ما در برنامه 90 و در آیتم آنالیز پرسپولیس دیدیم که برانکو خیلی هم بدون تاکتیک تیمش را راهی میدان نکرده بود. ارزیابی شما از دربی 86 که با باخت پرسپولیس همراه بود چیست؟

به نظر من این دربی دو بخش دارد. بخش اول در کنفرانس مطبوعاتی روز قبل از دربی رقم خورد. جایی که برانکو گفت:«برد در این دربی برای ما اهمیتی ندارد.» من در مورد این صحبت خیلی فکر و همه جوانب را بررسی کردم ولی در نهایت به این نتیجه رسیدم که این صحبت هیچ کمکی به تیم پرسپولیس نکرد. شاید برانکو می خواست فشار را با این حرف از روی بازیکنانش بردارد ولی به نظرم این صحبت اصلا منطقی نبود و نباید برانکو در کنفرانس چنین مطلبی را بیان می کرد. پرسپولیس به عنوان یک تیم قهرمان باید در تمام بازی های خود با تمام قوا ظاهر شود و حق ندارد که هیچکدام از دیدارهایش را جدی نگیرد. در این دربی و در نیمه اول ما چیزی به اسم پرسپولیس در زمین مشاهده نکردیم. در نیمه دوم هم به عقیده من روند بازی به گونه ای شد که پرسپولیس توانست صاحب توپ و میدان شود در غیر اینصورت پرسپولیس همان تیم نیمه اول بود. استقلال با هشیاری توانست در نیمه اول به خواسته خود برسد و در نیمه دوم این تیم فقط روی به ضدحمله ها آورده بود. در مجموع من برای این دربی به برانکو انتقادات زیادی دارم.

*عملکرد مهدی طارمی را در قطر چگونه مشاهده کردید؟ آیا این بازیکن کار درستی کرد که به جای رفتن به اروپا قطر را برای ادامه فوتبالش انتخاب کرد؟

رفتن به قطر یک تصمیم شخصی از سوی مهدی بود و باید به آن احترام گذاشت. ای کاش طارمی این کار را به بعد از جام جهانی موکول می کرد. او بدون شک یکی از بهترین مهاجمان ایران در سال های اخیر فوتبال ما است. به عقیده من مهدی هنوز هم جای پیشرفت دارد و اگر فوتبال اروپا را از نزدیک لمس می کرداین پیشرفت بیش از این ها حاصل می شد. طارمی اگر الان به اروپا می رفت قطعا شرایطش پس از جام جهانی بهتر بود. به دلیل اینکه تیم های اروپایی اکثرا به دنبال بازیکنی هستند که تجربه بازی در این قاره را داشته تا اینکه در قطر بازی کرده باشد. شاید در آن مقطع شرایطش فراهم نبوده یا تیم خوبی از اروپا به او پیشنهاد نداده بوده است. در مجموع من معتقدم اگر طارمی انتقالش از پرسپولیس را به بعد از جام جهانی و درخشش احتمالی خودش در این رقابت ها موکول می کرد خیلی به نفعش بود و شاید به جای لیگ قطر به یک تیم نسبتا خوب اروپایی می رفت. مثل جهانبخش، آزمون و دیگر بازیکنانی از این دست.

*مثل کاری که کریم انصاری فرد انجام داد. او از پرسپولیس جدا شد و سختی های زیادی در اروپا کشید اما حالا با بازی و درخشش در یکی از تیم های خوب اروپایی به نام المپیاکوس لذت زیادی از فوتبال می برد.

دقیقا همینطور است و به نظر من روز به روز هم به کیفیت بازیکنانی مثل او افزوده می شود.

*این روزها برانکو پیشنهادات زیادی دارد، از الهلال عربستان و چند تیم از حاشیه خلیج فارس تا تیم ملی ازبکستان که مبالغ خوبی هم به او پیشنهاد داده اند. برانکو با توجه به همه این پیشنهادات چند وقت پیش قرارداد خود با پرسپولیس را به مدت دو سال تمدید کرده است. به نظر شما آیا او با پرسپولیس ادامه می دهد؟ و آیا ادامه این همکاری به صلاح پرسپولیس است؟

به نظر من تمدید با برانکو بسیار کار درستی بود. او مربی باکیفیتی است و کارنامه قابل قبولی هم در پرسپولیس از خود به جا گذاشته است. برانکو تحولات زیادی در پرسپولیس به وجود آورده و به نظرم این مربی باید همچنان با پرسپولیس ادامه همکاری دهد. ما نمی دانیم و از آینده بی خبر هستیم اما به عقیده من برانکو بهترین گزینه برای پرسپولیس است و این را هم عملکرد او نشان می دهد.

*عملکرد برانکو را در این چند سال چگونه مشاهده کردید؟

من اوایل آمدن برانکو به پرسپولیس خیلی از لحاظ فنی با او موافق بودم. تیم برانکو هجومی بازی می کرد و گل می زد و... اما آن قهرمانی که با تفاضل گل به پرسپولیس نرسید فقط به این خاطر بود که تیم برانکو درعقب زمین مشکل داشت و به نوعی این تیم بالانس نبود. برانکو پس از آن با تقویت خط دفاع خود خیلی منطقی توانست دو قهرمانی پیاپی را به دست بیاورد و بالانس تیم خود را درست کند. پرسپولیس در حال حاضر کمی محتاط بازی می کند و من از این احتیاط در بازی ها خیلی استقبال نمی کنم. البته پرسپولیس در اتفاق های مدیریتی در این چند سال کمی اذیت شد اما همچنان من اعتقاد به تقویت این تیم در خطوط مختلف دارم و به نظرم پرسپولیس قطعا نیاز به بازیکن دارد.

*صادق محرمی را در این چند سال چگونه دیدید؟ او هر زمانی که برای پرسپولیس چه به صورت فیکس و چه تعویضی به میدان رفته خوب بازی کرده است و الان پیشنهادات خوبی از چند تیم اروپایی، خصوصا دینامو زاگرب کرواسی دریافت کرده است.

یکی از ایراداتی که به برانکو در دربی وارد است، استفاده نکردن از صادق محرمی و سیامک نعمتی دو بازیکن جوان باکیفیت این تیم است. برای همین است که می گویم تیم فعلی برانکو محتاط بازی می کند. پرسپولیس در دربی به هیچ وجه مثل یک قهرمان ظاهر نشد. بحث ما برسر نتیجه بازی نیست، شاید اگر برانکو به این دو بازیکن هم میدان می داد در نهایت به استقلال بازی را واگذار می کردند. در هر صورت صادق محرمی بازیکن بسیار خوبی است و من به شخصه بازی او را می پسندم. او بازیکنی است که هرچقدر بیشتر بازی کند و در چالش های مختلف قرار بگیرد، بیشتر پیشرفت می کند. در مورد پشنهاد دیناموزاگرب هم باید بگویم که چنین چیزی عجیب نیست. محرمی بازیکن جوان و باکیفیتی است و عجیب نیست که او را در بهترین تیم های اروپایی ببینیم، به نظرم پرسپولیس اگر این بازیکن را ازدست بدهد ضرر بزرگی خواهد کرد.

*آینده پرسپولیس با هدایت برانکو را چگونه می بینید؟

خیلی سخت است. عملکرد برانکو خیلی قابل قبول بوده ولی فوتبال خیلی غیرقابل پیش بینی است. بهترین مربی های دنیا هم گاهی به چالش برخورد کرده و حتی جدا می شوند. در هر صورت من امیدوارم برانکو همچنان با قدرت به کارش در پرسپولیس ادامه دهد و برای او و تیمش آرزوی موفقیت بیشتر دارم.

نام :
ایمیل :
نظر :