به‌روز شده در: ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۳
کد خبر: ۶۲۴۳۵
|
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۴
طی روزهای گذشته یک تانکر مواد سمی توسط افراد ناشناس در 300 متری بندر ماهشهر تخلیه شد و همین موضوع محیط‌زیست و سلامت شهروندان این شهرستان را به‌شدت به خطر انداخته است
طی روزهای گذشته افراد ناشناس یک تانکر حامل مواد سمی را در زمینی به مساحت 2 هکتار در 300 متری بندر ماهشهر و در فاصله نزدیک به منازل مسکونی این شهر در حدفاصل بندر ماهشهر و بندر امام تخلیه کردند.

بر اساس بررسی‌های انجام‌شده این پسماند صنعتی حاصل مواد سمی با ترکیبات کلردار است که اثرات زیان‌بار زیادی بر محیط‌زیست و موجودات زنده وارد می‌کند.

یک کارشناس ارشد شیمی دراین‌ارتباط اظهار کرد: اسم علمی ضایعات وسلکوئید یا های‌بویل است که پسماند واحد VCM برخی پتروشیمی‌های منطقه است، پسماندی که حدود 5 سال است محیط‌زیست راه‌کاری مناسب برای امحای آن نیافته و مجتمع‌های پتروشیمی تولیدکننده آن این مواد را به شرکت‌های خصوصی برای خروج از مجتمع واگذار می‌کنند.

وی افزود: شرکت‌های خصوصی که از عوارض این مواد فوق‌العاده خطرناک اطلاع چندانی ندارند مبالغ هنگفتی بابت خروج این مواد از مجتمع‌های پتروشیمی دریافت و اقدام به تخلیه این مواد درزمینهٔای رهاشده اطراف شهر، رودخانه‌ها و دریا می‌کنند.

این کارشناس ارشد شیمی عنوان کرد: چندین مرتبه این موارد به اداره محیط‌زیست گزارش‌شده است اما اقدام جدی صورت نگرفت، سازمان محیط‌زیست مجتمع‌های پتروشیمی را ملزم کرده که دقیق‌تر بر روند تصفیه و پالایش و امحای پسماند نظارت داشته باشند و شرکت‌هایی را درزمینهٔ تصفیه و سوزاندن پسماند معرفی کرده که این کار را بر عهده بگیرند.

وی افزود: تصفیه پسماند به معنای واقعی تابه‌حال انجام‌نشده و تنها به تقطیر پسماند بسنده کرده‌اند و بعد از تقطیر 30 الی 40 درصد این موارد مجدد به مجتمع‌های پتروشیمی منتقل می‌شود که در آنجا نیز سوزانده می‌شوند.

این کارشناس ارشد شیمی به ترکیبات سمی این پسماند صنعتی اشاره کرد و گفت: وسلکوئید شامل 18 الی 21 ماده است که 90 درصد این مواد ترکیبات کلردار است، وجود کلر در هر مکانی، برای آب، خاک و هوا بسیار خطرناک و سمی است و اثرات زیان‌باری بر موجودات زنده دارد و موجب بروز بیماری‌های زیادی بین انسان‌ها می‌شود.

وی بیان کرد: این پسماند در منطقه حدود 100 تن در روز در مکان‌های مختلف تخلیه می‌شود، حال می‌توان متصور شد که رهاسازی و سوزاندن 100 تن مواد کلردار در محیط‌زیست که بوی بسیار نامطبوعی از آن متصاعد می‌شود، چه آسیب‌های جدی به موجودات زنده وارد می‌کند.

این کارشناس در پایان گفت: مسؤولان صنعت به‌جای هزینه 50 الی 100 میلیون تومان روزانه برای تخلیه و امحای این مواد آلاینده در محیط‌زیست می‌توانند با یک سرمایه‌گذاری نه‌چندان زیاد بسیاری از این پسماندها را تصفیه کرده و دوباره به چرخه صنعت پتروشیمی بازگردانند.

رئیس اداره محیط‌زیست شهرستان بندر ماهشهر نیز در این رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: تحقیقات ما از روز ابتدایی تخلیه این مواد سمی که توسط عده‌ای ناشناس انجام‌شده آغازشده است.

ایرج سلیمانی گفت: پیش‌بینی می‌شود عاملان این اقدام کامیون‌های عراقی و یا شرکت‌های پتروشیمی مستقر در منطقه ویژه اقتصادی باشند که تا تکمیل تحقیقات نمی‌توان پاسخ دقیقی داد که ترکیبات این مواد چه بوده است و چه مضراتی به دنبال خواهد داشت.

وی در پایان بیان کرد: قطعاً بعد از تکمیل تحقیقات طی چند روز آتی اطلاعات دقیق در اختیار رسانه‌ها قرار خواهد گرفت.

درهرصورت لازم است نهادهای متولی و نظارتی دراین‌باره و در راستای حفظ سلامت و بهداشت محیط‌زیست و شهروندان اقدامات جدی‌تری صورت دهند.
مرجع / فـارس
نام :
ایمیل :
نظر :