به‌روز شده در: ۲۷ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۰
کد خبر: ۶۲۷۴۹
|
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۷
آنگونه که از پیشرفت پیامدهای آلودگی هوایی در خوزستان مشاهده می‌شود می‌توان به جرات گفت که این روزها مسئولان به ویژه مقامات عالی و تصمیم‌گیرنده کشوری باید بدانند که هوای سالم برای خوزستان از نان شب واجب‌تر شده است.
تماشای آسمانی پاک و هوایی سالم این روز‌ها برای مردم استان‌های صنعتی به یک آرزوی دست نیافتنی و محال تبدیل شده است. شاید اگر مبتکران و مخترعان انقلاب صنعتی این روزها زنده بودند و در کلانشهرهای احاطه شده از دود و غبار زندگی می‌کردند، هیچ‌گاه ازابتکار خود خشنود نمی‌شدند چرا که یکی از دلایل مهم آلودگی هوا در مناطق شهری از نتایج همین انقلاب خشنی است که سایه‌ شومش همچنان بر مناطق صنعتی و شهروندان این نقاط دامن گسترانده است‌.

انقلاب صنعتی در کنار صنعتی کردن جهان سبب دستخوشی محیط زیست شد به طوری که در اعماق دریاها و تالاب‌ها با حفاری چاه‌های نفت، زمین‌ها را خشک و برهوت کردند و در کویری‌ترین نقطه جهان برای جا نماندن از این انقلاب صنایع آب‌بری احداث نمودند که ارزش آب‌ مصرفی  نسبت به محصول ساخته شده صد‌ها برابر ارزش دارد.

در بحبوبه صنعتی شدن کشورهای جهان، کشور ایران نیز به علت برخورداری از زیرساخت‌های مورد نیاز برای ایستادن در کنار سایر کشورهای صنعتی از این انقلاب دودی عقب نماند و با احداث عظیم‌ترین صنایع حتی صنایع بزرگ مادر گام استواری در صنعتی شدن و صنعتی ماندن برداشت اما در میانه راه با گم کردن نقشه راه از راه اصلی که همان آسودگی زندگی بشر است از ارائه نتایج سودمند به ارائه نتایجی ناخوشایند از جمله تغییر بزرگترین سرمایه بشر یعنی محیط زیست تغییر مسیر داد.

خشک شدن تالاب‌ها، کم ‌عمق شدن رودخانه‌ها، گرم شدن بیش از حد آب و هوا، از بین رفتن محیط‌های زیست طبیعی، کاهش باروری صنعت کشاورزی، استفاده بیش از آب در صنایع کم سود تنها بخشی از نتایج این انقلاب در کشور ایران بود که همچنان آثار سوء آن ادامه دارد.

از آنجا که استان خوزستان برای رسیدن به پیشرفت جهانی و جا نماندن از این انقلاب وارد غافله صنعتی شدن، شد نتوانست از نتایج منفی این انقلاب بی‌بهره بماند، در آخرین آمار ارائه شده از سوی  سازمان برنامه و بودجه خوزستان  از 365 روز سپری شده درسال 1396 تنها 130 روز هوای سالم در دفترچه آماری مسئولان حوزه محیط زیست ثبت شده و از235 روز هوای آلوده ثبت شده در خوزستان 34 روز آن از روزهای حاد و 70 روز آن دمای بالای 49 درجه بود.

با نگاهی به  آمار جمعیتی و مقایسه جمعیت حاضر با سال‌های گذشته نیز شاهد مهاجرت حدود 200 هزار نفر از استان خوزستان می‌شویم که این تعداد تنها در بازه زمانی 90 تا 95 رخ داده است، بدون شک وضعیت آب و هوایی حاکم بر استان در تبدیل استان خوزستان از یک استان مهاجر پذیر به استانی مهاجر فرست  بدون تاثیر نبوده است.

البته بر کسی پوشیده نیست که معیشت اغلب مردم این نقطه از کشور با این انقلاب گره خورده است و در مقابل این گره محکم نیز کسی مخالف برچیده شدن انقلاب  صنعتی آن هم در زمان واحدی نیست اما باید توجه داشت که برخورداری از هوای سالم یکی از حقوق اولیه شهروندان به شمار می‌رود و در صورت نبود آن بدون شک نه تنها محیط زیست به صورت کامل نابود و پوچ می‌شود بلکه مهمترین نعمت وجودی شهروندان که سلامتی است مورد تهدید جدی قرار می‌گیرد.

اما آنگونه که از پیشرفت پیامدهای منفی صنعتی شدن زندگی در خوزستان مشاهده می‌شود می‌توان به جرات گفت که این روزها مسئولان به ویژه مقامات عالی و تصمیم‌گیرنده کشوری باید بدانند که هوای سالم برای خوزستان از نان شب واجب‌تر شده و بهتر است به جای برگزاری سمینارهای متناوب و متعدد با فاصله زمانی کوتاه به پیدا کردن نقشه راه گم شده خود بپردازند و با یک بازنگری اصولی در آن محیط زیست و طبیعت استان خوزستان را به حالت طبیعی برگردانند.
مرجع / تسنیم
نام :
ایمیل :
نظر :