همچنین شکرالله سلمان زاده رئیس مرکز بهداشت خوزستان در بهمن ماه سال گذشته با اخطار نسبت به این موضوع از افزایش تعداد بیماران مبتلا به بیماری‌های مزمن انسدادی ریه و آسم به دلیل پدیده گرد و خاک و وجود آلاینده‌های صنعتی در خوزستان خبر داد.

وی اظهار کرد: گرد و خاک می‌تواند در کوتاه‌مدت موجب تشدید حملات آسم، بیماری مزمن انسدادی ریه و بیماری قلبی در افرادی که زمینه بیماری قلبی و عروقی دارند، شود.

سلمان زاده افزود: گرد و خاک در درازمدت نیز موجب می‌شود تعداد بیماران آسم و انسداد ریه بیشتر شود. همچنین تاثیرات گرد و خاک تنها به مشکلات جسمی ختم نمی‌شود بلکه نشانه‌های روحی و روانی نیز در انسان به وجود می‌آورد و موجب تشدید اضطراب، افسردگی و عصبانیت می‌شود.

در همین زمینه محمد حسین قربانی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: در بحث آلودگی هوا با مشکلات عمده‌ای روبرو هستیم که مهم‌ترین آن تهدید سلامتی انسان و افزایش بیماری‌هاست. طبق آماری که وزارت بهداشت دارد بیماری‌های زیادی از آلودگی هوا ناشی می‌شود که با تشدید آلاینده ها سلامت مردم نیز بیش از پیش به خطر می افتد که نتیجه آن افزایش مرگ و میرهای روزانه بر اثر بیماری هاست.

وی افزود: متأسفانه با وجود ریزگردهایی که در اهواز و چند شهر دیگر استان خوزستان وجود دارد، مردم در خطر بیماری آسم هستند، که نیاز است اقدام جدی در این باره انجام شود.

باتوجه به این اظهارات مسئولین استان می بایست تمهیدات خاصی در مورد بیماریهای ریوی، قلبی و … داشته باشند تا در آینده با سونامی این بیماریها در خوزستان روبرو نشویم.

هورنیوز