به‌روز شده در: ۲۷ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۰
کد خبر: ۶۲۸۸۲
|
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۴
شهردار دزفول گفت:حدود 12هزار واحد مسکونی در بافت قدیم دزفول وجود دارد که به علت قدمت بالا و فرسودگی نیمی از آنها ناپایدار بوده و خطر ریزش آنها را تهدید می کند.
محمدعلی دوایی فر روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران افزود:از آنجا که مشخص نیست کدام یک از واحدهای مسکونی در بافت قدیم دزفول ارزش تاریخی دارد و یا ثبت ملی است لذا شهرداری از سازمان میراث فرهنگی استعلام کرده تا بناهای دارای ارزش تاریخی در معرض خطر را معرفی و با همکاری میراث فرهنگی نسبت به رفع خطر آنها اقدام کند.

وی افزود:تاکنون در سه مرحله در این خصوص با میراث فرهنگی مکاتبه شده اما پاسخی دریافت نشده است لذا از دادستان درخواست ورود به موضوع شد چرا که در صورت ریزش و یا تخریب بنای تاریخی در بافت قدیم علاوه بر از بین رفتن اثر احتمال خطر جانی برای شهروندان وجود دارد.

دوایی فر با اشاره به وقوع چند حادثه ریزش بنا در چند ماه گذشته در بافت قدیم دزفول بیان داشت: این حوادث خسارت مالی فراوانی به دنبال داشتند.

شهردار دزفول افزود:دادستان دزفول مهلت پنج روزه ای برای ارائه استعلام لازم به میراث فرهنگی داده تا بناهای تاریخی در بافت قدیم این شهر را مشخص کند تا نسبت به رفع خطر آنها اقدام شود.

وی گفت:با استعلام از شرایط و موقعیت خانه های مسکونی و تاریخی به منازلی که احتمال ریزش و ایجاد خطر دارند هشدار تخلیه داده می شود و معابری که ممکن است دچار خطر شوند نیز مشخص ،معرفی و ایمن سازی خواهند شد.

دوایی فرد با بیان اینکه سازمان نوسازی شهرداری دزفول نیز اقدام به رصد بافت قدیم و مرمت آنها در راستای کاهش خطرت می کند اضافه کرد:با این وجود نیاز است میراث فرهنگی بیشتر به این موضوع توجه کند تا در کنار حفظ اثر تاریخی مشکل و خطری شهروندان را تهدید نکند.

دزفول دارای حدود 270 هکتار بافت قدیم است.

154 اثر ملی ثبت شده و بیش از 200 اثر در شرف ثبت در این بافت وجود دارد.
مرجع / ایرنا
نام :
ایمیل :
نظر :