به‌روز شده در: ۲۷ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۰
کد خبر: ۶۳۰۴۶
|
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۸
معاون عمرانی استانداری خوزستان خبر داد:
معاون عمرانی استانداری خوزستان، گفت: پنج میلیارد تومان اعتبار برای مراحل اولیه ساخت باغ موزه دفاع مقدس خوزستان اختصاص داده شده است.
فرامند هاشمی زاده، در جلسه شورای هماهنگی حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس که شامگاه یکشنبه در استانداری خوزستان برگزار شد، با اشاره پیگیری اخذ مجوز کمیسیون ماده ۲۳ اظهار کرد: پیگیری واگذاری انشعابات آب، برق، گاز و مخابرات باغ موزه دفاع مقدس خوزستان انجام و بالغ بر پنج میلیارد تومان اعتبار برای مراحل اولیه آن مصوب شد.

وی با اشاره به پیگیری برق رسانی به یادمان طلائیه بیان کرد: احداث مرکز فرهنگی دفاع مقدس و مرکز شهدای گمنام در سوسنگرد نیز با ۳۰ درصد پیشرفت  فیزیکی در حال انجام است.

همچنین در این جلسه، مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری و دبیر کمیته زنان راهیان نور خوزستان گفت: سال گذشته برگزاری هشت جلسه در راستای اهداف این کمیته، برگزاری همایش زنان پیشکسوت خوزستان در دوران دفاع مقدس، برگزاری چهار کارگاه آموزشی تاریخ شفاهی برای دستگاه های اجرایی و نویسندگان منتخب زن، برگزاری همایش زن در اندیشه امام خمینی، در دستور کار کمیته قرار گرفت.

سیده فرانک موسوی افزود: همچنین تشکیل کمیته گرامیداشت هفته دفاع مقدس و اجرای ۱۰۰ برنامه در استان، برگزاری جلسه نقد و بررسی آثار حوزه زنان در دفاع مقدس، حمایت از تولید آثار ادبی کودک و زنان، پیگیری اجرای طرح پژوهشی نقش زنان در وفاق و وحدت دفاع مقدس، حمایت و مشارکت در برنامه های فرهنگی و هنری، گرامیداشت هفته حجاب و عفاف، حضور فعال در همایش اسوه های صبر و مقاومت به مناسبت هفته زن نیز از دیگر برنامه های کمیته راهیان نور خوزستان بود.
نهضت تاریخ شفاهی دفاع مقدس در خوزستان آغاز شده است

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس خوزستان گفت: با همت خوبی که به وجود آمده، نهضت تاریخ شفاهی دفاع مقدس در خوزستان آغاز شده است.

سردار محمد علیپور در جلسه شورای هماهنگی حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس؛ دفاع مقدس را ظرفیتی بسیار بزرگ برای ایران، خوزستان و مسلمانان برشمرد و اظهار کرد: در چهار سال اخیر اقدامات خوبی در حوزه حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس انجام و گزارش هایی در این شورا ارائه شده است.

وی افزود: خوزستان در زمینه دانشنامه دفاع مقدس که یکی از اقدامات اساسی در حوزه دفاع مقدس به شمار می رود، اقدامات زیرساختی مناسبی را انجام داده و بالغ بر دو هزار و ۷۸۵ مدخل در موضوعات جغرافیا، نیروی انسانی و تأثیرات اجتماعی و سیاسی جنگ در استان تدوین شده است.

سردار علیپور با بیان اینکه سال آینده مقالات این دانشنامه تولید خواهند شد، بیان کرد: نهضت تاریخ شفاهی در استان خوزستان آغاز شده که این کار بزرگ به یادآوری خاطرات جنگ برای نسل های مختلف کمک خواهد کرد.

وی در خصوص باغ موزه خوزستان گفت: روند ساخت این باغ موزه نسبت به دیگر استان های کشور بسیار دیرتر شکل گرفت اما روند خوبی دارد و امسال نیز کار احداث باغ موزه خوزستان آغاز خواهد شد.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس خوزستان، بیان کرد: آبادان نیز به عنوان یکی از باغ موزه های دفاع مقدس، ثبت ستاد کل نیروهای مسلح خواهد شد؛ این شهر ظرفیت های خوبی دارد و می توان گردشگری آبی آبادان در حوزه دفاع مقدس را نیز راه اندازی کرد.

سردار علیپور ادامه داد: امسال جشنواره فیلم ۱۸۰ دقیقه ای رسام در خوزستان با حضور ۱۹۲ کشور برگزار شد و استاندار وعده داده تا دبیرخانه جشنواره را از تهران به این استان منتقل کند.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس خوزستان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نقش زنان خوزستانی در سال های دفاع مقدس گفت: نقش این زنان در سال های دفاع مقدس بی بدیل است و زندگی در جنگ ادامه داشت.

وی در خصوص نقش نفت در دوران دفاع مقدس نیز گفت: حوزه نفت تاکنون هیچ نگاهی در حوزه دفاع مقدس به این مجموعه ارزشمند نداشته و نفت باید نقش بی بدیل خود را در دفاع مقدس تبیین کند.

سردار علیپور با اشاره به نقش حوزه نفت در زمان هشت سال دفاع مقدس گفت: قطعا پشتیبانی عمومی جنگ وابسته به نفت بود او اگر نفت نبود پشتیبانی جنگ با مشکل مواجه می شد.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس خوزستان با تقدیر از اقدامات آموزش و پرورش خوزستان در حوزه دفاع مقدس بیان کرد: اقدامات خوبی در مجموعه آموزش و پرورش انجام شده و در  در حال تدوین یک مجموعه نمایشگاهی در این زمینه هستند.

وی با اشاره به سالروز آزاد سازی خرمشهر اظهار کرد: سوم خرداد روزی بود که پرچم یأس و ناامیدی را به دست استکبار جهانی داده و اعلام کردیم که حتی اگر تمام دنیا در مقابل ایران باشد یک وجب از خاک را به دشمن نمی دهیم.

سردار علیپور با بیان اینکه مصوب شده تا تمام دستگاه های دولتی نقش خود در دفاع مقدس را تبیین و در قالب نمایشگاه و جمع آوری اسناد و مدارک ارائه دهند، خبر داد: سال گذشته ۳۰ عنوان کتاب در خصوص دفاع مقدس با حمایت معاون سیاسی اجتماعی استاندار برای خوزستان به چاپ رسید.

۴ میلیون نفر از یادمان های دفاع مقدس خوزستان بازدید کردند

مسئول اداره حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس سپاه ولی عصر(عج) گفت: چهار میلیون زائر در قالب کاروان های راهیان نور از یادمان های دفاع مقدس بازدید کردند.

سرهنگ عادل عساکره در جلسه شورای هماهنگی حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس اظهار کرد: امسال ۳۹ هزار دانش آموز به  یادمان های دفاع مقدس اعزام شدند که بیشترین آمار اعزامی متعلق به خوزستان بود.

وی با اشاره به بازدید بیش از دو هزار و ۵۰۰ نفر دانشجو از مناطق عملیاتی، از راه اندازی هشت نمایشگاه دفاع مقدس در مناطق دهلاویه، زید و چذابه و نمایشگاه هوایی دزفول خبر داد و افزود: ۵۱ شب رزمایش در اردوگاه شهید غلامی اجرا شد که با بازدید ۴۷ هزار و ۷۰۰ نفر همراه بود.

سرهنگ عساکره با اشاره به چاپ هفت هزار و ۲۷۷ مترمربع بنر و نصب هفت هزار پرچم در یادمان های دفاع مقدس یادآور شد: یک هزار و ۷۶۷ نفر روز راوی همراه کاروان های راهیان نور و یک هزار و ۲۱۴ نفر روز راوی نیز در یادمان های دفاع مقدس استقرار داشتند.

مسئول اداره حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس سپاه ولی عصر(عج) با اعلام این آمار که از همکاری ۳۲ هزار و ۳۷۷ نفر روز خادم در یادمان ها بهره گرفته شد، خبر داد: امسال ۱۶ هزار و ۷۷۳ نفر در یادمان های دفاع مقدس ویزیت شدند که از این بین چهار هزار و ۱۴۲ تزریق، ۱۵۴ نفر اکسیژن تراپی، ۴۵۱ نفر اعزام به بیمارستان ها و ۱۴۴ نفر بستری داشتیم.

وی با اشاره به اینکه ۱۰ هزار و ۸۳۷ بازدید بهداشتی از اماکن و مراکز مختلف داشتیم، بیان کرد: در مجموع چهار میلیون زائر در قالب کاروان های راهیان نور از یادمان های دفاع مقدس بازدید داشتند.

سرهنگ عساکره با اشاره به بازدید ۵۰ مسئول ملی از یادمان ها،  یادآور شد: یک هزار و ۶۴۶ زائر خارجی از ۱۵ کشور نیز از یادمان های دفاع مقدس بازدید داشتند.
مرجع / مـهـر
نام :
ایمیل :
نظر :