به‌روز شده در: ۲۷ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۰
کد خبر: ۶۳۰۸۴
|
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۵
معاون وزیر علوم:
معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: طرح مدیریت منطقه ای حوزه آموزش عالی در دست تدوین است و امید است در آینده نزدیک نهایی و ابلاغ شود.
مجتبی شریعتی نیاسر چهارشنبه در نشست معاونان آموزشی دانشگاههای منطقه 10 کشور در سرسرای اداری دانشگاه شهید چمران اهواز اظهار کرد: بر اساس این طرح قرار است تمام زیر نظام های مناطق اعم از دولتی و غیردولتی و تمام مراکز آموزش عالی با شیوه های مختلف آموزشی شامل نیمه حضوری، حضوری و غیر حضوری در مدیریت آموزش عالی در منطقه، حول محور دانشگاههای سطح یک و 2 در تصمیم سازی توسعه آموزش عالی منطقه نقش داشته باشند.

وی افزود: بسیاری از درخواست های توسعه ای ارجاعی از مناطق و دانشگاههای مختلف به دستگاه آموزش عالی، مستقل از مشاوره ها و هم افزایی های درون منطقه ای صورت می گیرد.

شریعتی نیاسر بیان کرد: اما با اجرای این طرح، قبل از اینکه درخواست ها به ستاد ارجاع داده شود در منطقه مشورت و مورد بررسی قرار گیرد و با همه اعضای جامعه مدیریت آموزش عالی منطقه مشورت می شود.

معاون وزیر علوم ادامه داد: همچنین در منطقه ضرورت یک کار توسعه ای آموزش عالی تایید و سپس در ستاد تصمیم گیری می شود.

وی ابراز امیدواری کرد: در قالب این طرح، هم افزایی در مناطق به گونه ای صورت می گیرد که از پتانسیل های منابع انسانی و امکانات استفاده و نیاز خود را برطرف کنند. 

برنامه محور بودن، از سیاست های اصلی آموزش عالی است

شریعتی نیاسر با اشاره به اینکه برنامه محور بودن از سیاست های جدی آموزش عالی است افزود: بر این اساس از سال گذشته مراکز آموزش عالی دولتی بررسی و ارزیابی شد و تقریبا 50 درصد مراکز دولتی زیر خط استاندارد مورد نظر آموزش عالی، موسسات در حال توسعه هستند که باید بیشتر مورد توجه قرارگیرند.

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: برای موسسات در حال توسعه ، دستور العمل ساماندهی تعریف شده است و از آنها درخواست شد برنامه راهبردی خود را تدوین و برای وزارتخانه ارسال کنند و تقریبا تمام موسسات برنامه خود را تهیه و ارسال کردند.

وی گفت: این برنامه در ستاد آمایش آموزش عالی برنامه ریزی و تصویب شد و بعد از تایید هیات امنا به عنوان یک نسخه توسعه آموزش عالی برای این موسسات محسوب می شود.

شریعتی نیاسر ادامه داد: تا کنون سه آیین نامه آموزشی دوره های کاردانی به کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در هم ادغام شده و به صورت آیین نامه یکپارچه آموزش عالی تعریف شده است.

معاون وزیر علوم اضافه کرد: این آیین نامه در راستای سیاست تفویض اختیار به دانشگاههای سطح یک و 2 ابلاغ شده است. 

وی گفت: دانشگاههای سطح یک و 2، باید شیوه نامه خود را برای بخش هایی که به آنها تفویض اختیار شده تدوین کنند و سایر دانشگاهها باید یا آیین نامه های مصوب سال های 1393 تا 1395 را دنبال کنند و یا شیوه نامه یکی از دانشگاههای سطح یک و 2 را الگو قرار دهند.

بخش خصوصی باید برای توسعه آموزش عالی ورود کند

شریعتی نیاسر بیان کرد: بخش غیر دولتی خوزستان به خصوص غیرانتفاعی، پیشرفت مورد انتظار را نداشته است و باید شرایطی فراهم شود بخش خصوصی برای توسعه آموزش عالی استان ورود و سرمایه گذاری کند.

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: در خوزستان چهار تا پنج موسسه غیرانتفاعی داریم که برای خوزستان کافی نیست و باید زمینه ارتقای آنها فراهم شود.

همکاری آموزش عالی با سازمان برنامه و بودجه

وی در خصوص همکاری با سازمان برنامه و بودجه اظهار کرد: این سازمان در مدیریت جدید با آموزش عالی همراهی خوبی دارد؛ به دنبال برگزاری یک نشست در این راستا، چند کارگروه تشکیل شده و تا آخر خرداد ماه قرار است برنامه های اجرایی برای جلب حمایت برنامه و بودجه و ارتقای آموزش عالی ارائه شود.

شریعتی نیاسر ابراز امیدواری کرد: دولت در راستای توسعه آموزش عالی، تسهیلاتی فراهم کند که بخش خصوصی با رغبت بیشتری برای سرمایه گذاری بخش خصوصی قدم بردارد.

معاون وزیر علوم در خصوص وارد کردن این نقد که دانش آموختگان آموزش عالی در جامعه چندان موثر نیستند گفت: آموزش عالی مسئول مهارت افزایی و کمک به کارآفرینی است اما مسئول اشتغال زایی نیست و سایر ارکان نظام باید در فراهم کردن زمینه اشتغال دانش آموختگان همراهی کنند.

وی افزود: شیوه های آموزش نیز باید ارتقا یابد و تدابیر مدیریتی برای فعال شدن کلاس ها لازم است. 

شریعتی نیاسر در خصوص آمار دانشجویی و هیات علمی گفت: اوایل انقلاب جمعیت دانشجویی کشور 175 هزار نفر بود و در سال 1393 با بیشترین جمعیت دانشجویی به چهار میلیون و 800 هزار نفر رسید.

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: در سال 1395 به چهار میلیون و 70 هزار نفر رسید و در سال 1396 کمترشده است و روند کاهشی دارد.

جمعیت هیات علمی نسبت به اوایل انقلاب 12 برابر شده است

وی گفت: وضعیت جذب هیات علمی در کشور رو به رشد است و نسبت به اوایل انقلاب جمعیت هیات علمی 12 برابر افزایش یافته است به صورتی که از 6 تا هفت هزار نفر از آن زمان به 81 هزار نفر در زمان حاضر رسیده است.

شریعتی نیاسر بیان کرد: در خوزستان 220 هزار نفر دانشجو وجود دارد که توسط سه هزار و 200 نفر عضو هیات علمی خدمات دریافت می کنند. 

معاون وزیر علوم اظهار کرد: تقریبا 950 نفر هیات علمی استان در دانشگاههای دولتی خدمت می کنند که از این تعداد 600 نفر در دانشگاه شهید چمران هستند.

وی گفت: وضعیت آموزش عالی استان از نظر هرم هیات علمی چندان مطلوب نیست و باید اصلاح شود که البته دانشگاه شهید چمران اهواز وضعیت بهتری دارد.

شریعتی نیاسر افزود: از سه هزار و 200 نفر هیات علمی در خوزستان، حدود 2 هزار و 700 نفر استاد یار به پایین و حدود 450 نفر دانشیار به بالا هستند. 

معاون آموزشی وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: نسبت جمعیت دانشجویی به جمعیت خوزستان در حدود 4.5 درصد است.

نشست معاونان آموزشی دانشگاه های منطقه 10 کشور با حضور دکتر مجتبی شریعتی نیاسر با حضور دانشگاه های خوزستان در سرسرای اداری دانشگاه شهید چمران به منظور تبادل نظر در خصوص ارتقای سطح آموزش عالی برگزار شد.
مرجع / ایرنا
نام :
ایمیل :
نظر :