به‌روز شده در: ۲۷ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۰
کد خبر: ۶۳۰۹۳
|
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۰
رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت:تاکنون یک میلیون و100هزار تن محصول گندم از کشاورزان این استان با نرخ تضمینی خردیاری شده است.
کیخسرو چنگلوایی روز شنبه افزود:خوزستان در 6 سال اخیر مقاوم اول را در تولید محصول گندم کسب کرده و امیدواریم امسال نیز این مقام به استان خوزستان برسد.

وی همچنین از شهرستان شوش به عنوان قطب تولید گندم کشور نام برد و افزود: کشاورزان شوش برای چندمین سال متوالی در تولید گندم مقام اول کشور و استان خوزستان را دارا می باشند.

سطح زیر کشت گندم آبی در خوزستان 400 هزار هکتار و گندم دیم 150 هزار هکتار می باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان همچنین در خصوص میزان تولید محصول کلزا در استان خوزستان گفت:در حالیکه در سال زراعی گذشته 18 هزار و 200 تن محصول کلزا در خوزستان تولید شد این رقم امسال به 30 هزار تن افزایش یافته است.

وی به استقبال کشاورزان خوزستانی از کشت محصول استراتژیک چغندرقند نیز اشاره کرد و گفت: وزارت جهاد کشاورزی برنامه ریزی مهمی برای افزایش کشت این محصول دارد که در این زمینه کشت بهاره به دلیل مصرف آب کمتر هدفگذاری شده است.

چنگلوایی اظهار داشت:پس از یک وقفه 10 ساله در خوزستان کشت چغندر قند بار دیگر از سال 92 با استقبال کشاورزان در این استان از سر گرفته شد و از 2 هزار و 100هکتار در سال 92 اکنون به حدود 12 هزار هکتار رسیده است ضمن اینکه برای کشت 30 هزار هکتار نیز متقاضی در خوزستان وجود دارد اما مشکل اصلی در این رابطه کمبود کارخانه قند در خوزستان است.

وی راه اندازی مجدد کارخانه قند شمال خوزستان را گام مهمی در راستای احیای کشت استراتژیک چغندرقند در این منطقه عنوان کرد و گفت:این کارخانه برای سال زراعی جاری در سطح 2 هزار و 100 هکتار با کشاورزان قرار داد بسته است و خرید این محصول از سوی کارخانه آغاز شده و ادامه دارد.

چنگلوایی ادامه داد: با برنامه ریزی انجام شده تا افق 1400 باید سطح زیر کشت چغندر قند در خوزستان به 40 هزار هکتار برسد که این میزان تا افق 1404 بیش از 80 هزار هکتار خواهد بود لذا با توجه به افزایش سطح زیر کشت چغندر قند راه اندازی 10 کارخانه قند در خوزستان ضروری است.

وی با استقبال از ورود بخش خصوصی برای راه اندازی کارخانه چغندرقند در خوزستان بیان داشت:علاوه بر بنیاد برکت که مقدمات راه اندازی یک کارخانه قند در خوزستان را در دست اقدام دارد چند سرمایه گذار بخش خصوصی نیز برای راه اندازی کارخانه قند در خوزستان اعلام آمادگی کرده اند.
مرجع / ایرنا
نام :
ایمیل :
نظر :