به‌روز شده در: ۲۷ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۰
کد خبر: ۶۳۲۴۳
|
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۰
در حالی که تا کمتر از ۵ روز دیگر بزرگ‌ترین رویداد ورزش پرهیجان فوتبال در روسیه میزبانی می‌شود این روزها پایتخت پهناورترین کشور جهان کمتر حال و هوای فوتبالی به خود گرفته است.
در حالی که میلیاردها نفر در سراسر جهان در تب و تاب آغاز رقابت‌های فوتبال سر از پا نمی‌شناسند و برای سوت آغاز دیدار تیم‌های محبوبشان لحظه شماری می‌کنند اما مسکو پایتخت کشور میزبان این رویداد مهم، این روزها کمتر حال و هوای فوتبال و جام جهانی دارد.

این روزها نکته‌ای که در مسکو آشکارا خودنمایی می‌کند آب و هوای مسکو نسبتا سرد و در طول روز نوسانات هوایی بین ۵ تا ۱۲ درجه سانتیگراد است. این موضوع باعث شده تا بعضا بارندگی و وزش باد در روزهای پیش از آغاز جام جهانی شرایط غافلگیر کننده‌ای را برای مهمانان حاضر در روسیه و مسکو ایجاد کند. 

در حالی که در سطح شهر مسکو کمتر از ظواهر بصری جام جهانی نشانه‌ای ملموس و مکرر به چشم می‌آید، تقریبا گرانی مفرط در همه جا و در اکثر خدمات اجتماعی و رفاهی این شهر ملموس است.

ترافیک بی امان مسکو نیز شرایط را دشوار و غیر قابل پیش بینی کرده است البته امکان استفاده از خدمات عمومی با ارائه تسهیلاتی برای هواداران فوتبال از جمله نکاتی است که در سطح شهر خودنمایی می‌کند. تقریبا در اکثر مبادی ورودی شهر امکان دریافت خدمات هواداری فوتبال برای تماشاگران جام جهانی تعبیه شده است.

ورزشگاه بزرگ لوژنیکی که محل افتتاحیه و اختتامیه جام جهانی است نیز تحت تدابیر شدید امنیتی قرار دارد و به شدت راه‌های ورودی و خروجی این ورزشگاه با شدیدترین تدابیر کنترل و رصد می‌شود. به گونه‌ای که امکان ورود و خروج عادی به محوطه این استادیوم که تقریبا در مرکز شهر مسکو قرار دارد به سختی وجود دارد.

در حالی که تقریبا کمتر تبلیغ بصری گسترده‌ای در سطح شهر و مبادی ورودی مسکو با موضوع جام جهانی به چشم می‌خورد اما شهروندان عادی مسکو که کمترین آشنایی با زبان انگلیسی را ندارند در واکنش به هر پرسش توریست‌ها با لبخند در تلاش برای کمک به کسانی هستند که به دنبال دریافت راهنمایی و کسب اطلاع از سیستم حمل و نقل و ریلی مسکو هستند.

این روزها حضور چشمگیر ایرانی‌ها در مسکو نیز بیش از هر چیزی به چشم می‌آید. با توجه به امکان راحت‌تر و دسترسی بهتر ایرانی‌ها برای سفر به روسیه ایرانی‌های زیادی به روسیه سفر کرده‌اند تا به عنوان هوادار در کنار تیم ملی باشند. حضور پرتعداد خانواده‌ها و شور و هیجان آنها برای تماشای بازی‌های تیم ملی از نکات قابل توجه این روزهای مسکو است. 

نیکو، دختر جوانی که برای تماشای دو بازی اول تیم ملی ایران به روسیه سفر کرده است درباره حال و هوای خودش به خبرنگار ما گفت: هیجان زیادی دارم. امیدوارم تیم ملی کشورم نتیجه خوبی بگیرد. بسیار زیاد علاقمند بودم که برای تشویق و دیدن بازی‌های ملی پوشان ایرانی به روسیه بیاییم که با تلاش زیاد این امکان به لحاظ مالی فراهم شد. ایران بازی‌های سختی دارد اما در هر حالتی ما طرفدار ایرانیم و تیم ملی کشورمان را دوست داریم.

او که برای دو بازی تیم ملی بیش از شش میلیون تومان فقط هزینه خرید بلیت کرده است می‌گوید که مجموع هزینه‌هایش تا روز ۳۱ خرداد که به تهران بازخواهد گشت بیش از ۲۵ میلیون تومان می‌شود. این درحالی است که او مشکلی برای اسکان ندارد و در خانه یکی از دوستان دانشجویش مستقر شده است.

شاید در کنار آب و هوای غیرقابل پیش بینی روسیه، هزینه‌های گزاف آن باشد که در آستانه جام جهانی چندین برابر هم شده است.

تیم ملی فوتبال ایران هم که به عنوان اولین تیم وارد روسیه شد پس از برد برابر لیتوانی خود را مهیای آغاز رقابت‌های سه گانه و مهم پیش رو می‌کند. ملی پوشان ایران پس از چند جلسه تمرین، پیش از افتتاحیه جام جهانی مسکو را ترک خواهند کرد تا برای دیدار با مراکش به سن پطرزبورگ بروند.

نام :
ایمیل :
نظر :