به‌روز شده در: ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۵
کد خبر: ۶۳۶۱۲
|
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۹
نماینده خوزستان در شورای عالی استان ها:
نماینده خوزستان در شورای عالی استان ها گفت: شوری بیش از حد آب کشاورزی باعث از بین رفتن محصول خرما و تلف شدن دام روستائیان شده و دولت باید برای جبران خسارت وارده عمل شود.
عدنان محمدنصاری روز دوشنبه اظهار داشت: با توجه به نزدیک شدن فصل برداشت خرما نخلستان های آبادان تامین حق آبه کشاورزی لازم است زیرا در صورت عدم اقدام ، محصول خرما قابل برداشت نیست.

وی افزود: حاصل دسترنج یک سال تلاش و زحمت کشاورزان آبادان در معرض نابودی است ، ضمن اینکه تمام میانه کاری کشاورزی در بخش مرکزی و اروندکنار از بین رفته است.

محمدنصاری گفت: از اواسط تیرماه تا مردادماه بهترین زمان برای آبیاری نخلستانها و به بارنشستن محصول باکیفیت بوده که تحقق نیافتن این امر به معنای از بین رفتن تلاش کشاورزان و نخلداران است.

وی افزود:متاسفانه در کنار کشاروزی ، دامداری در آبادان در حال از بین رفتن است ، آب توزیعی برای دامداری ها کافی نیست و نیاز آنها را تامین نمی کند.

** آب اروندکنار هنوز شور و غیر قابل مصرف است

نماینده خوزستان در شورای عالی استان ها اظهار داشت : سختی و شوری آب در بخش اروندکنار برخلاف آبادان همچنان بالا است و نیاز است برای تامین آب مصرفی مردم چاره اندیشی شود.

وی افزود : آب بقدری شور است که تصفیه خانه ها نیز قادر به کاهش سختی و شوری آن نیستند.
شهرستانهای آبادان و خرمشهر طی چند روز گذشته به دلیل پایین آمدن کیفیت آب شاهد اعتراضات مسالمت آمیز مردم این شهرها بود.

کیفیت آب شهرستانهای خرمشهر و آبادان با افتتاح طرح نخست انتقال آب غدیر یکشنبه به سه هزار میکروموس بر متر مکعب رسید و از 15 تیر ماه با افتتاح طرح دوم این میزان به 2 هزار میکروموس بر متر مکعب خواهد رسید.

پس از افزایش شوری آب شرب به 12 هزار میکروموس بر متر مکعب، مردم شهرهای آبادان و خرمشهر تجمعاتی برگزار کرده و خواستار رسیدگی به وضعیت آب شدند ولی آن چه در کنار این موضوع ناراحتی مردم را به دنبال داشته انتشار کلیپ ها و اخباری تایید نشده در خصوص انتقال آب کارون به خارج از کشور است. 

وضعیت کیفیت آب خرمشهر و آبادان، معضل کهنه ای است که نه تنها تاکنون درمان نشده بلکه به دلیل خشکسالی ها و پیشروی آب دریا شوری آن افزایش نیز یافته است. 
مرجع / ایرنا
نام :
ایمیل :
نظر :
عکس
چند رسانه ای
پربحث ترین عناوین