به‌روز شده در: ۲۷ آذر ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۰
کد خبر: ۶۴۴۵۰
|
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۴
معاون گمرک چذابه گفت: فرایند صادران کالای غیرنفتی از بازارچه مرزی چذابه با حذف برخی موارد زائد و دست و پاگیر اداری ، از سه ساعت به 30دقیقه کاهش یافت تا زمان ترخیص و بارگیری کالا از بارانداز بازارچه نیز به حداقل ممکن برسد.
سیدسعید فاضلی روز چهارشنبه افزود:با کاهش فرایند صادرات محموله های غیرنفتی ، امکان افزایش صادرات کالا نیز از این بازارچه افزایش یافته است به طوری که روز یکشنبه گذشته با ثبت رکودی تازه ، بار 736دستگاه تریلر و کامیون حامل کالا در بارانداز بازارچه تخلیه و بارگیری شد که در تاریخ 10ساله فعالیت این بازارچه مرزی بی سابقه بوده است.

وی با اشاره به رضایت مندی تجار و بازرگانان محلی 2 کشور ایران و عراق از کاهش فرایند صادرات و واردات کالا و معطلی آنان افزود: هم اکنون روند صادرات کالا از این بازارچه روان است و در این ارتباط هماهنگی و تعامل مناسبی با مسئولان گمرک 'شیب' عراق برقرار شده است.

معاون گمرک چذابه افزود: با روان سازی فرایند صادرات و کاهش معطلی ، بسیاری از تجار خوزستانی ترجیح می دهد کالای خود را از بازارچه مرزی چذابه به عراق صادر کنند.

معاون گمرک چذابه با بیان اینکه با شتاب گیری روند صادرات کالا در این بازارچه ، امکان ترخیص کالای یک هزار دستگاه کامیون و تریلر در روز وجود دارد افزود: رونق تجاری در بازارچه مرزی چذابه سبب ایجاد اشتغال برای کارگران بومی منطقه شده است.

* رایزنی با مقامات گمرکی شیب عراق برای فعال نگه داشتن بازارچه در ایام اربعین

معاون گمرک چذابه گفت: رایزنی های با مقامات گمرکی 'شیب' عراق برای فعال نگه داشتن بازارچه مرزی چذابه در ایام اربعین شروع شده است و در این ارتباط نشست های 2 جانبه ای با مقام های مرزی عراق انجام شده است.

وی گفت: در این نشست ها ، طرف عراقی آمادگی خود را برای فعال نگه داشتن این بازارچه در ایام اربعین حسینی اعلام کرد.

در بازارچه مرزی چذابه هیچ گونه کالایی از عراق وارد کشور نمی شود. 

در ایام اربعین حسینی به علت حرکت کاروان های زیارتی اربعین به پایانه مسافری چذابه ، این بازارچه مرزی حدود 2 هفته تعطیل می باشد.

به گفته فاضلی بر اساس توافق های قبلی با مقام های محلی و مرزی عراق در تعطیلات رسمی 2 کشور بجز روزهای جمعه بازارچه مرزی چذابه فعال خواهد بود.

مرزهای زمینی چذابه در 110کیلومتری شمال غرب اهواز ، شلمچه در 16کیلومتری غرب خرمشهر و مرز دریایی خرمشهر به تدریج از تیر 1382 پس از سرنگونی رژیم بعثی عراق برای صادرات کالا و در مهر همان سال برای تردد زائران عتبات عالیات باز شد.

هم اکنون نیز از این سه مرز زمینی و دریایی ، صادرات کالا و جابه جایی زائر به صورت قانونی و بر اساس توافق های مسئولان کشور عراق و جمهوری اسلامی ایران انجام می شود.

پارسال حدود یک میلیارد دلار کالای غیرنفتی شامل تره بار، مصالح ساختمانی، خودرو ، لوازم خانگی و برقی، آرد ، دام زنده ، لبنیات و آبزیان پرورشی از مرزهای زمینی و دریایی خوزستان به عراق صادر شد که سهم بازارچه مرزی چذابه حدود 350میلیون دلار بود.

استان خوزستان با 2 استان عراقی میسان و بصره حدود 300 کیلومتر مرز مشترک داشته و با هر 2استان تفاهم نامه همکاری اقتصادی ، آموزشی و فرهنگی دارد.
مرجع / ایرنا
نام :
ایمیل :
نظر :